urmare a nefolosirii centurii de siguranță și a dispozitivelor speciale de retenție coroborată cu alte cauze generatoare de accidente de circulație.
Astfel, polițiștii au desfășurat acțiuni punctuale pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere privind folosirea centurii de siguranță pe pe toate categoriile de drumuri din județ. În urma acestor activități au fost aplicate 443 de sancțiuni contravenționale. Dintre acestea, 409 au fost aplicate fiindcă nu au fost folosite centurile de siguranță pe locurile din față ale autovehiculelor și 34 pentru locurile de pe bancheta din spate.
Cei mai mulți care nu au folosit centura de siguranță au fost adulți, numărul acestora fiind de 439, dar au existat și patru cazuri în care copiii nu au purtat centurile de siguranță.
Trebuie menționat faptul că nefolosirea centurii de siguranță și celelalte abateri care pun în pericol siguranța traficului rutier (excesul de viteză, efectuarea de depășiri neregulamentare, neacordarea priorității etc.) conduc la rănirea gravă a persoanelor implicate în astfel de evenimente rutiere.
Aceste acțiuni, ce vor continua și în perioada următoare, au drept scop impunerea unui climat de disciplină în domeniul circulației rutiere în ceea ce privește respectarea regulilor de circulație și a normelor legale care reglementează circulația pe drumurile publice.
I.P.J.C-S