Pagina principală · LIVE CAMERA CENTRU RESITA · Articole · Facebook Blog · Categorii de ştiri · Contactați-ne · Email -Admini · ARHIVA VIDEO Luni, August 17, 2026
VIZTATORI UNICI
<Flag Counter
Browser Ip
IP address signature
name
Doi cetateni români arestati preventiv pentru trafic de migranti
au fost arestați preventiv pentru infracțiunea de trafic de migranți.

În data de 09.07.2022 în jurul orei 21.30, polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara în cooperare cu lucrători din cadrul SPF Jimbolia și SPF Lunga au desfășurat o acțiune privind prevenirea și combaterea traficului de migranți în zona de frontieră, ocazie cu care a fost organizat un filtru pe DN 59A, între localitățile Jimbolia și Cărpiniș.

Polițiștii de frontieră au efectuat semnalele regulamentare pentru oprirea unui autoturism marca VW Bora, înmatriculat în România, despre care existau suspiciuni că șoferul transportă migranți din zona de frontieră.

În urma controlului efectuat, s-a constatat că șoferul și pasagerul din dreapta sunt cetățeni români, iar în interiorul mașinii se aflau opt cetățeni străini, fără documente de identitate asupra lor. Cei opt cetățeni străini și cei doi români au fost conduși la sediul instituției pentru cercetări.

În cadrul verificărilor, polițiștii de frontieră au stabilit că cei opt străini sunt din India, cu vârste cuprinse între 17 și 34 de ani, declarând că au trecut ilegal frontiera din Serbia în România, pe jos, pe la frontiera verde cu intenția de a ajunge în Vestul Europei cu sprijinul cetățenilor români.

În cauza polițiștii de frontieră efectuază cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii ,,trecere frauduloasă a frontierei de stat", pentru pasagerii autoturismului.

Totodată, șoferul și pasagerul, care au sprijinit grupul de migranți, sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți, iar pe numele lor, judecătorul de dreptul si libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a admis propunerea procurorului de caz, fiind dispusă cercetarea în stare de arest preventiv pentru 30 de zile.
Comentarii
Nu există comentarii postate.
Postează un comentariu
Te rog conectează-te pentru a posta un comentariu.
Evaluări
Evaluarea este disponibilă doar membrilor.

Te rog conectează-te sau înregistrează-te pentru a vota.

Nu au fost postate evaluări.
Conectare
Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă
HOROSCOP

9,674,674 vizite unice
Cyclic by Fusion-Themes
Provided by Php-fusion V7 Themes | Freethemes4all.com

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2026 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.