EVALUAREA ACTIVITĂTII DESFĂSURATE SI A REZULTATELOR OBTINUTE DE INSPECTORATUL DE JANDARMI JUDETEAN CARAS-SEVERIN ÎN ANUL 2021
unui an de zile a bărbaților și femeilor în uniformă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin.
Acum, când ne prezentăm activitatea de bilanț vă spunem că în anul 2021, am executat 545 misiuni de asigurare, 1993 misiuni de menținere,am pus în executare 655 de mandate de aducere,am constatat 293 de infracțiuni cu 253 autori identificat și am aplicat 4443 de sancțiuni contravenționale cu o valoare de 655.225 lei.
Eficiența a condiționat capacitatea întregului nostru colectiv să-și îndeplinească rolul de a realiza performanțele ce i-au fost stabilite.
Complicatul proces continuu de adaptare a misiunilor noastre la cerințele societății este extrem de sensibil și delicat deoarece așteptările (pretențiile) comunității în care trăim cu toții sunt de cele mai multe ori extrem de înalte.
Asigurarea și restabilirea ordinii publice:
În anul 2021, Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a organizat și executat misiunile specifice potrivit competențelor legale, în cooperare cu alte instituții cu atribuții în domeniul ordinii publice, având ca principal obiectiv creșterea gradului de siguranță al cetățeanului, atât prin misiunile de asigurare sau restabilire a ordinii publice cât și prin participarea la menținerea ordinii publice.
Anul 2021 s-a caracterizat în special prin reducerea semnificativă a manifestărilor publice datorită situației epidemiologice de la nivel național și internațional cauzată de virusul Sars-Cov-2.
În perioada supusă evaluării, au fost executate un număr total de 545 misiuni de asigurare și restabilire a ordinii publice, la care a fost folosit un număr de 1859 jandarmi față de 587 misiuni de asigurare și restabilire a ordinii publice, la care a fost folosit un număr de 2712 jandarmi în anul 2020, fiind adoptate cele mai eficiente dispozitive și măsuri pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional și contravențional atât în mediul urban cât și rural.
Manifestări de protest:
Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a asigurat măsurile de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării a 20 manifestări de protest, cu un efectiv de 171 jandarmi, față de 2 misiuni cu un efectiv de 6 jandarmi în anul 2020, neînregistrându-se evenimente deosebite cu incidență la adresa ordinii publice.
Datorită restricțiilor impuse de autorități pentru prevenirea și limitarea răspândirii Sars-Cov-2 în rândul cetățenilor au apărut nemulțumiri, drept pentru care numărul acțiunilor de protest au crescut în anul 2021 comparativ cu anul 2020.
La nivelul județului Caraș Severin, în cursul anului 2021, nu au fost situații de intervenție în forță pentru restabilirea ordinii publice.
a) Manifestări cultural-artistice, religioase, promoționale:
În cursul anului 2021, au fost asigurate măsurile de ordine și siguranță publică pe timpul manifestărilor organizate în spațiul public, astfel am asigurat ordinea și siguranța publică la un număr de 148 manifestări cultural-artistice, religioase, promoționale, etc. cu un efectiv de 603 jandarmi, față de 42 misiuni cu 252 jandarmi în 2020. Pe timpul desfășurării acestor manifestări au fost constatate 15 sancțiune contravenționale, în valoare de 2700 lei, observând totodată că nu au fost cazuri în care să fie restabilită ordinea publică, constatându-se faptul că măsurile luate de către Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin pe timpul desfășurării manifestațiilor au fost în concordanță cu riscurile și amenințările identificate.
b) Manifestări sportive:
A fost asigurată ordinea și siguranța publică pe timpul desfășurării a unui număr de 56manifestări sportive, cu un efectiv de 312 jandarmi față de 22 manifestări sportive cu un efectiv de 137 jandarmi în anul 2020. Printre cele mei importante au fost meciurile de fotbal pe care echipele C.S.M Reșița, A.F.C. Voința Lupac și A.C.S. Progresul Ezeriș le-au susținut în liga a III-a, un total 22 de meciuri.
Misiunile de asigurare a ordinii publice la manifestările sportive au crescut, însă datorită situației epidemiologice de la nivel național și internațional cauzată de virusul Sars-Cov-2, acestea s-au desfășurat preponderent fără participarea spectatorilor.
c) Vizite oficiale:
Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a asigurat măsurile de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării a 2 vizite oficiale, cu un efectiv de 14 de jandarmi față de 4 vizite oficiale, cu un efectiv de 44 de jandarmi în 2020, neînregistrându-se evenimente deosebite cu incidență la adresa ordinii publice.
d) Alte acțiuni:
Având în vedere situația epidemiologică de la nivel național și internațional cauzată de virusul Sars-Cov-2, Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a executat misiuni specifice în acest context (misiuni pentru verificarea în vederea respectării prevederilor H.G. privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia, misiuni de asigurare a ordinii publice și protecție în zona centrelor de carantină constituite la nivel județului Caraș-Severin, misiuni de verificare a respectării măsurilor de carantinare, izolare a persoanelor la domiciliu, misiuni de asigurare a protecției transporturilor dozelor de vaccin).
Astfel, în perioada analizată au fost executate acțiuni de verificare a respectării măsurilor de prevenire/limitare și răspândire a noului coronavirus SARS-Cov-2 de către patrule de jandarmi: 768 acțiuni cu un efectiv de 3072 jandarmiau fost aplicate 1466 sancțiuni contravenționale (amenzi și avertismente), valoare 126.250 lei și a fost sesizată o faptă de natură penală, respectiv „zădărnicirea combaterii bolilor” prevăzută de art. 352 Cod Penal, comparativ cu anul 2020, când au fost executate un număr de 309 misiuni în context Covid, cu un efectiv de 1131 jandarmi și au fost constatate 776 sancțiuni contravenționale (amenzi și avertismente), valoare 55.000 lei.
e) Acțiuni executate premergător și pe timpul desfășurării alegerilor:
În anul 2021 s-au desfășurat alegeri pentru autoritățile administrației publice locale în localitatea Moldova Nouă și Bocșa.
În acest context au fost executate un număr de 63 misiuni cu un efectiv de 145 jandarmi nefiind constatate sancțiuni contravenționale.
În urma executării misiunilor de asigurarea și restabilirea ordinii publice au fost obținute următoarele rezultate:
Ø contravenții = 15 în valoare de 2700 lei, față de 7 în valoare de 2800 lei în anul 2020;
Participarea la menținerea ordinii publice:
În baza legislației privind organizarea activităților de menținere a ordinii și siguranței publice, Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a participat cu efectivele disponibile la menținerea ordinii și siguranței publice, prin sistemul patrulelor mixte (jandarmerie-poliție), în zone, locuri și medii cu potențial criminogen ridicat, atât în mediul urban (în municipiile Reșița, Caransebeș, orașele Bocșa, Anina, Oțelu Roșu, Oravița și Băile Herculane) cât și în mediul rural, în cooperare cu efective de poliție din cadrul secțiilor și posturilor de poliție rurală.
Astfel, în cursul anului 2021 au fost executate un număr de 1993misiuni de menținere a ordinii publice prin sistemul patrulelor mixte la care a fost folosit un număr de 5241 jandarmi față de 2258 misiuni în anul 2020 cu un număr de 7285 jandarmi.
Executarea misiunilor de menținere a ordinii publice prin sistemul patrulelor mixte în zonele și locurile stabilite și-au atins menirea pentru care au fost constituite, asigurându-se un climat de siguranță cetățenilor din mediul urban și rural.
În urma participării la misiunile de menținere a ordinii publice executate prin sistemul patrulelor mixte, s-au obținut următoarele rezultate:
Ø infracțiuni constatate = 214 față de 199 în anul 2020;
Ø autori depistați = 182 față de 182 în anul 2020;
Ø contravenții = 1233 în valoare de 182.350 față de 1142 în valoare de 544150 lei în anul 2020;
Acțiunile de menținere a ordinii publice au vizat și zonele apropiate obiectivelor din competența inspectoratului, atât în municipiile Reșița și Caransebeș cât și în localitatea Oravița, unde s-a acționat independent cu efectivele rezervelor de intervenție, fapt ce a venit în sprijinul păstrării climatului de ordine și siguranță, atât pentru instituțiile beneficiare, cât și pentru cetățeni.
O atenție deosebită a fost acordată misiunii de menținere a ordinii publice în zonele adiacente instituțiilor de învățământ preuniversitar din municipiile Reșița și Caransebeș și localitatea Oravița unde s-a acționat cu precădere pentru protecția elevilor și personalului didactic ocazie cu care au fost desfășurate și activități preventiv – educative.
Creșterea gradului de siguranță în școli reprezintă unul din obiectivele instituției noastre, fiind interesați să participăm activ la consolidarea unui climat de siguranță în mediul școlar, bazat pe protejarea și informarea corectă, atât pentru a contribui la educarea tinerelor generații cât și pentru a răspunde așteptărilor legitime ale populației ca școala să reprezinte un mediu dedicat studiului și educației, protejat de violență sau alte forme de criminalitate.
În cursul anului 2021 au fost executate un număr de 196misiuni de menținere a ordinii publice în zona instituțiilor de învățământ la care a fost folosit un număr de 651 jandarmi față de 225 misiuni în anul 2020 cu un număr de 609 jandarmi.
Independent au fost executate misiuni de menținere a ordinii publice pe traseele turistice în zona Stațiunii Crivaia și temporar pe muntele Semenic, cu efective din cadrul Postului de Jandarmi Montan Văliug, în zona Muntele Mic, cu efective din cadrul Postului de Jandarmi Montan Muntele Mic precum și în stațiunea Băile Herculane cu efective din cadrul Postului de Jandarmi Montan Băile Herculane.
Astfel, în cursul anului 2021 au fost executate prin patrule de jandarmi un număr de 1188 misiuni de menținere a ordinii publice la care a fost folosit un număr de 5866 jandarmi față de 1288misiuni în anul 2020 cu un număr de 4827 jandarmi.
Scăderea numărului de misiuni și jandarmi folosiți la executarea misiunilor de menținere a ordinii publice prin patrule de jandarmi s-a datorat executării misiunilor în context Covid precum și direcționării unui număr însemnat de jandarmi către misiunile de pază.
În urma executării misiunilor de menținerea ordinii publice prin patrule de jandarmi, au fost obținute următoarele rezultate:
Ø infracțiuni constatate = 66 față de 105 în anul 2020;
Ø autori depistați = 58 față de 107 în anul 2020;
Ø contravenții=1.602 în valoare de 332.225 lei față de 1448 în valoare de 599.300lei în anul 2020
Acțiuni punctuale:
În anul 2021 au fost organizate 46 acțiunipunctuale cu un efectiv de 215 jandarmi, față de 41 acțiuni cu 243 jandarmiîn anul 2020 pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale din domeniul silvic, piscicol, comerțului ilicit cu produse accizabile, consumului de băuturi alcoolice pe domeniul public, fumatului în spațiile închise, respectarea prevederilor Hotărârilor de Guvern, privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, etc.
În urma executării acțiunilor punctuale, au fost obținute următoarele rezultate:
Ø contravenții = 154 în valoare de 32100 lei față de 167 în valoare de 21800 lei în anul 2020
Pe linia executării mandatelor de aducere emise de către Instanțele de Judecată și Parchete:
În anul 2021, Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin a primit spre executare un număr de 655 mandate de aducere, emise de instanțe și parchete, din care s-au materializat prin prezentarea persoanelor indicate a unui număr de 305 mandate, iar prin neprezentarea persoanelor indicate a unui număr de 350 mandate, folosindu-se un număr de 1310 jandarmi, în 48 localități, din zona de competență, mai multe față de anul 2020, când au fost puse în executare 417de mandate, emise de instanțe și parchete, din care s-au materializat prin prezentarea persoanelor indicate a unui număr de 180 mandate, iar prin neprezentarea persoanelor indicate a unui număr de 237 mandate, folosindu-se un număr de 825 jandarmi, în 46 localități, din zona de competență.
Pozitiv este faptul că, în cazul constatărilor efectuate de efectivele de jandarmi respectiv dosarele instrumentate de organele de urmărire penală, nu a fost dispusă nicio soluție negativă de către organele abilitate din care să rezulte culpabilitatea personalului unității care a întocmit actele de constatare respective.
Managementul integrat al pazei și protecției instituționale, transporturilor speciale, transporturilor de bunuri și valori și corespondență clasificată
În conformitate cu prevederile H.G. nr. 1486/2005 privind asigurarea pazei obiectivelor, bunurilor și valorilor cu efective de jandarmi, cu modificările și completările ulterioare, inspectoratul asigură paza și protecția unui număr de 18 obiective cu exceptare de la plată (6 obiective aparținând Ministerului Justiției, 5 Ministerului Public, 6 obiective aparținând Ministerului Economiei și Finanțelor, 1 obiectiv aparținând Curții de Conturi).
De asemenea, în conformitate cu prevederile Ordinului M.A.I. nr. S/38 din 18.04.2018, privind aprobarea listei cu obiectivele și transporturile aparținând M.A.I. la care se asigură paza cu efective de jandarmi, inspectoratul asigură paza și protecția a 2 obiective (Instituția Prefectului Județului Caraș Severin, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Caraș Severin), iar conform Ordinului I.G.J.R. nr. S/7/2020 din 24.02.2020, privind asigurarea pazei și protecției obiectivelor aparținând Jandarmeriei Române, 2 obiective (Sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin și Sediul Detașamentului 3 Jandarmi Caransebeș).
Concomitent cu executarea acestor misiuni, s-a asigurat menținerea ordinii interioare necesare desfășurării în condiții de normalitate a activităților la instanțele judecătorești, cu efective din cadrul detașamentelor, în 12 săli de judecată, dispuse în 4 localități, respectiv 5 săli la Tribunalul Caraș-Severin, 2 săli la Judecătoria Reșița, 2 săli la Judecătoriile Oravița și Caransebeș și o sală la Judecătoria Moldova Nouă.
Activitatea de management operațional
În anul 2021 personalul compartimentului a monitorizat 5133 misiuni, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2020, când s-au monitorizat 4957 misiuni din competență, ceea ce reprezintă o creștere cu 4 %.
Sesizări prin Sistemul Național Unic al Apelurilor de Urgență „112”:
În anul 2021 s-a răspuns cu promtitudinelaun număr de 818 apeluri venite prin S.N.U.A.U. „112”, față de 763 de apeluri venite prin S.N.U.A.U. „112” în 2020,ceea ce reprezintă o creștere cu 7 %și 127 solicitări pe alte posturi telefonice, față de 119 apeluri în anul 2020, ceea ce reprezintă o creștere cu 6 %.
Timpul de răspuns la apeluri primite prin S.N.U.A.U. „112” a fost de aproximativ 4 minute în anul 2021, comparativ cu anul 2020 când acesta a fost tot de 4 minute, ca urmare a faptului că intervențiile la solicitări au fost marea majoritate în municipiul Reșița.
Monitorizare transporturi speciale și de valori:
În perioada de referință au fost monitorizate de către structura cu atribuții a unității un număr de 388 transporturi speciale și de valori, comparativ cu aceeași perioada a anului 2020, când s-au monitorizat 315 transporturi speciale și de valori, ceea ce reprezintă o creștere cu 19 %.
COOPERAREA INTERINSTITUȚIONALĂ
Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin a răspuns tuturor solicitărilor primite, în vederea executării unor acțiuni în comun sau pentru asigurarea numărului solicitat de efective în vederea realizării eficiente a sistemului de executare a misiunilor de ordine publică în sistem integrat.
În baza documentelor de cooperare cu instituțiile cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice în anul 2021 au fost desfășurate un nr. de 232 acțiuni cu 653 jandarmi față de anul 2020 când s-au desfășurat un nr. de 289 misiuni cu un nr. de 1428 jandarmi, cu următoarele rezultate:
· infracțiuni constatate = 3, față de 1 în anul 2020;
· autori depistați = 4 față de 1 în anul 2020
· contravenții = 8 amenzi în valoare de 1800 lei și 28 avertismente față de 27 amenzi în valoare de 18950 lei și 51 avertismente în anul 2020.
În baza documentelor de colaborarecu instituții ale administrației publice județene și locale și organizații nonguvernamentale, în anul 2021 au fost desfășurate un nr. de 97 acțiuni cu 266 jandarmi față de anul 2020 când s-au desfășurat un nr. de 57 misiuni cu un nr. de 123 jandarmi, cu următoarele rezultate:
· contravenții = 3 amenzi în valoare de 2600 lei și 6 avertismente, față de 7 avertismente în anul 2020.
De asemenea,în anul 2021 ca urmare a menținerii situației epidemiologice generată de virusul SARS-CoV-2, la nivelul județului Caraș-Severin a fost menținută activitatea Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției (C.J.C.C.I.) care și-a desfășurat/își desfășoară activitatea la sediul Instituției Prefectului - județul Caraș-Severin.
La nivelul C.J.C.C.I. personalul nominalizat din cadrul I.J.J. Caraș-Severin împreună cu reprezentanții celorlalte structuri județene cu atribuții în gestionarea crizei epidemiologice și realizarea funcțiilor de sprijin au cooperat, 24 de ore din 24, în vederea asigurării permanente a analizei situației, informării operative a factorilor de decizie, de la nivel județean și național, cu privire la situația existentă, raportarea și coordonarea acțiunilor de intervenție, precum și pentru asigurarea suportului decizional al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Caraș-Severin.
Trebuie amintită cooperarea foarte bună pe care Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin o are cu Centrul Militar Județean Caraș-Severin și cu Structura Teritorială Pentru Probleme Speciale Caraș-Severin , atât pentru executarea atribuțiilor pe care unitatea noastră le are pe linie de mobilizare, cât și pe linia evidenței militarilor jandarmi, care au trecut în rezervă sau în retragere.
O foarte bună colaborare s-a dezvoltat și cu administrațiile publice locale unde funcționează structuri de jandarmi.
De asemenea, există o bună cooperare cu instituțiile din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională și o bună colaborare cu toate instituțiile publice deconcentrate, sindicate, instituții publice și private, organizații neguvernamentale.
COMUNICARE PUBLICĂ
Pe linie de relații cu publicul
În cursul anului 2021, un număr de 8 persoane au solicitat și au fost primite în audiență, de conducerea inspectoratului.
În anul 2021, au fost primite 21 de petiții, din care: 15 au reprezentat diferite cereri (recalcularea pensiilor, solicitări pentru primire în audiență etc.), 1 petiții care excedează competenței MAI, redirecționate la alte instituții/autorități, 1 reveniri pe aceeași problematică, 3 petiții în care este reclamată activitatea profesională sau conduita personalului MAI, primindu-se și o scrisoare de mulțumire.
Comparativ cu anul 2020, când la nivelul inspectoratului au fost înregistrate 25 de petiții, numărul de petiții în anul 2021 a scăzut cu 16 %.
Petițiile primite au fost analizate și soluționate în termenul legal, cetățenii fiind informați asupra modului de rezolvare a solicitărilor adresate inspectoratului nostru în conformitate cu Legea 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public.
Imaginea publică
Obiectivul principal al activității de relații publice l-a constituit asigurarea unei comunicări transparente, credibile și corecte, pentru consolidarea imaginii pozitive de care se bucură arma Jandarmeriei.
Pe această linie s-a pus un accent deosebit pe dezvoltarea colaborării cu societatea civilă, cu instituțiile publice locale dar și cu organizațiile neguvernamentale.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș Severin a fost implicat în 12 de campanii umanitare, participând la peste 25 de acțiuni în cadrul acestora. Fiind la momentul evaluării activității amintim câteva din acțiunile desfășurate, dar și pe cei ne-au fost alături în aceste campanii. În acest an am reușit să organizăm activități privind campaniile de donare de sânge, precum și strângere de fonduri pentru anumite persoane cu o situație financiară precară, sprijinirea cu alimente și chiar mâncare caldă a mai multor familii nevoiașe, activități împreună cu copiii din cadrul Centrului „Primăvara“, sprijinirea efortului societății civile privind renovarea Spitalului III Staționar Reșița, activități și excursii cu copiii din cartierele Mociur și Muncitoresc, iar la toate aceste acțiuni am avut sprijinul studenților din cadrul secției „Asistență Socială“ a Universității Babeș Bolyai – Centrul Reșița, tinerii din cadrul Centrului de Tineret Mansarda, membrii Asociației Tineretului Ortodox Român, a maestrului bucătar Marian Popovici, a Instituției Prefectului – Caraș-Severin, prezent la majoritatea acțiunilor fiind domnul prefect Cristian Gâfu și, nu în ultimul rând, a domnului Ovidiu Lolea. Prin mediatizarea acestor evenimente, a fost făcut cunoscut spiritul voluntar ce-i caracterizează pe jandarmi și faptul că sunt întotdeauna alături de persoanele aflate în dificultate.
Ca obiective principale pentru anul 2022, ne propunem: consolidarea imaginii pozitive a inspectoratului, creșterea gradului de informare a cetățenilor despre locul, rolul, misiunile și atribuțiile inspectoratului și al Jandarmeriei Române în societate, stabilirea unui dialog cu reprezentanții ONG-urilor, cu formatorii de opinie și cu reprezentanții instituțiilor publice locale.
DIFICULTĂȚI IDENTIFICATE
Deficitul mare de personal înregistrat în anul 2021 la nivelul structurilor operative (de aproximativ 23% la structurile de ordine publică respectiv 28% la structurile de pază și protecție instituțională) a generat o scădere a vizibilității efectivelor de jandarmi în cadrul dispozitivelor de ordine publică respectiv suprasolicitarea personalului din structurile de pază prin acumularea unui număr mare de ore suplimentare și imposibilitatea recuperării în totalitate a acestora.
O altă dificultate este faptul că deficitul de personal înregistrat la nivelul structurilor operative cât și la nivelul celor neoperative (de comandament) este în continuă creștere și în anul 2022 ca urmare a solicitărilor de trecere în rezervă, în perioada imediat următoare, a unor subofițeri care și-au manifestat această intenție prin întocmirea rapoartelor personale.
Activitatea de pregătire a personalului inspectoratului a fost îngreunată ca urmare a restricțiilor impuse de autorități pentru prevenirea transmiterii virusului SARS-Cov.2
Suprasolicitarea personalului din structurile de comandament prin desfășurarea și a altor activități care nu sunt menționate în fișa postului .
Menționăm faptul că, în cea mai mare parte aceste dificultăți identificate nu sunt în competența de soluționare a inspectoratului nostru.
CONCLUZII
În mod cert I.J.J. Caraș-Severin a demonstrat și dovedește permanent că poate îndeplini misiunile încredințate și este capabil să își reorienteze activitatea în funcție de evoluția dinamică și permanentă a societății, adaptarea rapidă a instituției noastre la schimbările frecvente ale mediului de activitate intern și extern, încrederea meritată de care se bucură instituția noastră, reprezintă dovezi de necontestat ale potențialului jandarmilor cărășeni.
Rezultatele obținute, reflectă capacitatea de acțiune a instituției, atât în activitatea de îndeplinire a misiunilor încredințate, cât și în activitatea de gestionare a resurselor umane și materiale.
Putem aprecia că activitatea desfășurată de către inspectorat în anul 2021 s-a realizat în condiții bune, obiectivele și sarcinile stabilite fiind realizate.
Vom acorda în continuare o atenție sporită managementului calității în toate domeniile de activitate, fiind necesară o abordare pragmatică a activităților în sensul aplicării cu responsabilitate a legislației în vigoare, precum și adaptării pregătirii militare și de specialitate în conformitate cu evoluția situației operative.
Managementul aplicat pentru organizarea, coordonarea și conducerea activităților specifice a constituit una din responsabilitățile de bază ale comenzii inspectoratului și s-a realizat prin aplicarea și transpunerea în practică a actelor normative, a ordinelor eșalonului superior și aplicarea prevederilor acestora pe timpul îndeplinirii atribuțiilor specifice, astfel încât comunitatea în slujba căreia se află, să perceapă că mediul social în care își desfășoară activitatea cotidiană este unul sigur și stabil, cel puțin din prisma ordinii și siguranței publice.
Se poate arăta faptul că activitatea inspectoratului a fost una pozitivă, cu multiple realizări și rezultate pozitive, atât în domeniul operativ, cât și a celui de suport contribuind astfel, alături de celelalte instituții abilitate, la apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor, la consolidarea climatului de ordine și siguranță publică, la prevenirea și combaterea fenomenului infracțional și contravențional, la creșterea gradului de siguranță a cetățeanului pe raza județului Caraș-Severin.