Pagina principală · LIVE CAMERA CENTRU RESITA · Articole · Facebook Blog · Categorii de ştiri · Contactați-ne · Email -Admini · ARHIVA VIDEO Duminică, Iunie 14, 2026
VIZTATORI UNICI
<Flag Counter
Browser Ip
IP address signature
name
Grup infractional organizat, specializat în contrabanda cu tigări, destructurat de politistii de frontieră
10.500 pachete cu țigări, importante sume de bani și două autoturisme.

La data de 22 ianuarie a.c., procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată – Serviciul Teritorial Iași, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Iași au efectuat un număr de 13 percheziții domiciliare, pe raza județului Iași, într-o cauză vizând destructurarea unui grup infracțional organizat transfrontalier, specializat în contrabanda cu țigări și produse din tutun.

În cauză s-a reținut faptul că, în perioada ianuarie 2021 – ianuarie 2022, procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Iași împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul SvPCMIIT al ITPF au documentat activitatea ilegală, transfrontalieră de introducere în țară, de către membrii grupării, a unor importante cantități de tigări, atât peste frontiera verde cât și prin punctele de trecere a frontierei de stat din Republica Moldova și din Ucraina, fiecare membru al grupului infracțional având scopuri și atribuții specifice, bine individualizate, în activitatea de coordonare, transport, distribuire și vânzare ilegală a bunurilor astfel introduse.

Activitățile efectuate, la data de 22.01.2022, vin în completarea activităților desfășurate la data de 19.01.2022, când, pe raza județelor Vaslui și Suceava, ofițeri de poliție judiciară din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Iași au desfășurat alte 9 percheziții domiciliare la membrii aceleiași grupări infracționale.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate în vederea continuării cercetărilor și recuperării prejudiciului 10.441 pachete cu țigări, sumele de 194.150 lei, 9.160 euro, 3.000 dolari și 20 Lire sterline. De asemenea, au fost indisponibilizate 6 autoturisme.

În cele două zile, acțiunile au fost realizate cu sprijinul ofițerilor de poliție judiciară din cadrul STPF Suceava și jandarmilor din cadrul IJJ Suceava, IJJ Iași și Gruparea mobilă de Jandarmi Bacău.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale.

Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute în codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Comentarii
Nu există comentarii postate.
Postează un comentariu
Te rog conectează-te pentru a posta un comentariu.
Evaluări
Evaluarea este disponibilă doar membrilor.

Te rog conectează-te sau înregistrează-te pentru a vota.

Nu au fost postate evaluări.
Conectare
Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă
HOROSCOP

9,298,439 vizite unice
Cyclic by Fusion-Themes
Provided by Php-fusion V7 Themes | Freethemes4all.com

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2026 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.